Witaj u Wacława!


Be a Host Join in


Podstawy

  • Minimalna liczba graczy: 3
  • Długość rozgrywki uzależniona jest od liczby graczy

Zasady Gry

W tej grze chodzi o to by odgadnąć kto w waszym towarzystwie jest prawdziwym Wacławem.
Wacław w każdej rundzie jest wybierany losowo, i jest to wyłącznie jedna osoba z grupy. Jeśli mamy 4 graczy, to trzech z nich dostanie hasło a czwarty zamiast hasła zobaczy na ekranie jedynie informację: "Jesteś Wacławem" wraz z kategorią hasła.

Cel Gry

Celem Wacława jest odgadnięcie hasła lub przetrwanie do końca gry pozostając nierozpoznanym. Celem pozostałych graczy jest wytypowanie Wacława przed upływem czasu przeznaczonego na rozgrywkę.

Przygotowanie do gry

Każdy z graczy musi mieć własnego smartfona, laptopa, tablet lub jakiekolwiek inne urządzenie pozwalające na wejście na stronę znajdzwaclawa.pl.

Jeden z graczy jest Hostem gry w tym celu wybiera przycisk Będę Hostem po czym podaje pozostałym graczom PIN.
Pozostali gracze wybierają opcję Przyłącz się a następnie podają otrzymany od hosta PIN.
Po upewnieniu się, że wszyscy gracze dołączyli Host wybiera opcję Rozpocznij grę i rozgrywka automatycznie się rozpoczyna.

Rozgrywka

Grę rozpoczyna najmłodszy zawodnik, zadając pytanie związane z hasłem (lub jeśli jest Wacławem związane z kategorią) dowolnie wybranemu graczowi. Następnie wytypowany gracz odpowiada na pytanie, po czym to on zadaje pytanie innemu, dowolnie wytypowanemu graczowi. Uwaga! Nie może to być ten sam gracz, który właśnie zadał mu pytanie.
I tak do końca wyznaczonego czasu, po upływie którego Wacław wygrywa. Dlatego tak ważne jest by przed upływem czasu zgadnąć kto jest Wacławem i przeprowadzić głosowanie. Głosowanie może byc zainicjowane przez dowolnego gracza (w tym Wacława) w dowolnym momencie rozgrywki. Głosowanie jest ważne jeśli większoć graczy głosowała za proponowaną osobą, wtedy gracz, który został wytypowany w głosowaniu musi powiedzieć czy rzeczywiście był Wacławem w tej rozgrywce.

Pytania

Pytania nie mogą sugerować odpowiedzi, bo Wacław z łatwością odgadnie hasła. Nie mogą też dotyczyć samego hasła np. "Czy hasło jest krótkie" lub "Czy hasło zaczyna się na litere D" Mogą być zarówno otwarte jak na przykład: "Z jakim zapachem kojarzy ci się to miejsce?", albo zamknięte: "Czy lubisz tam przebywać?".
Wacław
Jeśli wylosujesz Wacława postępuj ostrożnie. Nie chcesz się zdradzić wobec pozostałych graczy, więc twoje pytania muszą być ogólne. Na przykład, jeśli wylosowano kategorię "Miejsce", pytając czy "w tym kraju jest ciepło" a hasło brzmiało "Piaskownica" zdradzisz się od razu i przegrasz. Spróbuj formułować pytania w bardziej ogólny sposób, np. "Czy byłeś/aś tam kiedyś?".
Pozostali gracze
Uważaj żeby nie wyjawić Wacławowi zbyt wiele szczegółów. Jeśli hasło brzmi "Piaskownica" a ty zapytasz: "Czy jest tam piasek?" Wacław otrzyma zdecydowanie zbyt wiele informacji, szybko odgadnie hasło i wygra. Zapytaj na przykład: "Czy to miejsce jest odpowiednie dla dzieci?" - wówczas dasz znać innym graczom, że nie jesteś Wackiem, a jednocześnie pomożesz skutecznie wytypować właściwego Wacka.

Punktacja

  • Jeśli Wacław odgadnie hasło otrzymuje 3 pkt.
  • Jeśli graczom nie uda się odgadnąć kto był Wacławem to Wacław otrzymuje 1 pkt.
  • Jeśli gracze prawidłowo odgadną kto był Wacławem to każdy z nich otrzymuje 1 pkt.