Witaj u Wacława!


Będę Hostem! Przyłącz się


Podstawy

  • Minimalna liczba graczy: 3
  • Długość rozgrywki uzależniona jest od liczby graczy i wynosi 1,5 minuty na osobę. Jeśli więc gracie w trójkę będziecie mieć 4 i pół minuty minuty, jeśli w 10 osób - 15 minut.

Zasady Gry

W tej grze chodzi o to by odgadnąć kto w waszym towarzystwie jest prawdziwym Wacławem.
Wacław w każdej rundzie jest wybierany losowo, i jest to zawsze jedna osoba z grupy. Jeśli mamy 4 graczy, to trzech z nich dostanie hasło a czwarty zamiast hasła zobaczy na ekranie jedynie informację: "Jesteś Wacławem" wraz z kategorią hasła.

Cel Gry

Wacław

Odgadnięcie hasła (najwięcej punktów) lub przetrwanie do końca gry pozostając nierozpoznanym (trochę mniej).

Pozostali gracze

Wytypowanie Wacława przed upływem czasu przeznaczonego na rozgrywkę.

Przygotowanie do gry

Każdy z graczy musi mieć własnego smartfona, laptopa, tablet lub jakiekolwiek inne urządzenie pozwalające na wejście na stronę znajdzwaclawa.pl.
Przydatna też będzie kartka papieru i długopis do notowania punktów.

Jeden z graczy jest Hostem gry w tym celu wybiera przycisk Będę Hostem po czym podaje pozostałym graczom PIN.
Pozostali gracze wybierają opcję Przyłącz się a następnie podają otrzymany od hosta PIN.
Po upewnieniu się, że wszyscy gracze dołączyli Host wybiera opcję Rozpocznij grę i rozgrywka automatycznie się rozpoczyna.

Rozgrywka

Grę rozpoczyna najmłodszy zawodnik, zadając pytanie związane z hasłem (lub jeśli jest Wacławem związane z kategorią) dowolnie wybranemu graczowi. Następnie wytypowany gracz odpowiada na pytanie, po czym to on zadaje pytanie innemu, dowolnie wytypowanemu graczowi. Uwaga! Nie może to być ten sam gracz, który właśnie zadał mu pytanie.
I tak do końca wyznaczonego czasu, po upływie którego Wacław wygrywa. Dlatego tak ważne jest by przed upływem czasu zgadnąć kto jest Wacławem i przeprowadzić głosowanie.

Głosowanie

Głosowanie może byc zainicjowane przez dowolnego gracza (w tym Wacława) w dowolnym momencie rozgrywki. Pamiętajcie jednak, że rozpoczęcie głosowania kończy rozgrywkę. Głosowanie jest ważne jeśli większość graczy (ponad 50 procent) głosowała za proponowaną osobą, wtedy gracz, który został wytypowany w głosowaniu musi powiedzieć czy rzeczywiście był Wacławem w tej rozgrywce.

Zakończenie rozgrywki

Rozgrywka może skonczyć się z następujących powodów:
  • Czas rozgrywki upłynął
  • Jeden z graczy rozpoczął głosowanie
  • Wacław próbował zgadnąć hasło

Punktacja

  • Jeśli Wacław odgadnie hasło otrzymuje 3 pkt.
  • Jeśli podczas głosowania za Wacława zostanie uznana inna osoba Wacław otrzymuje 2 pkt.
  • Jeśli graczom nie uda się odgadnąć kto był Wacławem to Wacław otrzymuje 1 pkt.
  • Jeśli gracze prawidłowo odgadną kto był Wacławem to każdy z nich otrzymuje 1 pkt.

Jak rozpocząć grę?

Krótki przewodnik videło!

Pytania

Pytania nie mogą sugerować odpowiedzi, bo Wacław z łatwością odgadnie hasło. Nie mogą też dotyczyć samego hasła np. "Czy hasło jest krótkie" lub "Czy hasło zaczyna się na litere D" Mogą być zarówno otwarte jak na przykład: "Z jakim zapachem kojarzy ci się to miejsce?", albo zamknięte: "Czy lubisz tam przebywać?".

Wacław

Jeśli wylosujesz Wacława postępuj ostrożnie. Nie chcesz się zdradzić wobec pozostałych graczy, więc twoje pytania muszą być ogólne. Na przykład, jeśli wylosowano kategorię "Miejsce", pytając czy "w tym kraju jest ciepło" a hasło brzmiało "Piaskownica" zdradzisz się od razu i przegrasz. Spróbuj formułować pytania w bardziej ogólny sposób, np. "Czy byłeś/aś tam kiedyś?".

Pozostali gracze

Uważaj żeby nie wyjawić Wacławowi zbyt wiele szczegółów. Jeśli hasło brzmi "Piaskownica" a ty zapytasz: "Czy jest tam piasek?" Wacław otrzyma zdecydowanie zbyt wiele informacji, szybko odgadnie hasło i wygra. Zapytaj na przykład: "Czy to miejsce jest odpowiednie dla dzieci?" - wówczas dasz znać innym graczom, że nie jesteś Wackiem, a jednocześnie pomożesz skutecznie wytypować właściwego Wacka.

A na fejsbuku...